Lampy do salonu – jak je wybrać?

Mało osób wie o tym, że Polska jest jednym z europejskich liderów produkcji oświetlenia. Eksportujemy nasze wyroby na cały świat, jako że znane są z dobrej jakości wykonania. Oświetlenie to mocno niedoceniany aspekt wykończenia mieszkania czy domu. Każdy skupia się na ładnych panelach, wymarzonej szafie, garderobie czy wreszcie meblach. Meble oczywiście są niesamowicie ważne, jednak oświetlenie jest kluczowym elementem.

Bardzo dużo mieszkań i domów jest niedoświetlona. Oznacza to, że np. mamy niewystarczającą ilość źródeł światła na dane pomieszczenie. Zawsze możemy kupić najmocniejszą żarówkę lub oświetlenie LED-owe, ale nie da to takiego samego efektu jak pieczołowicie wybrane żyrandole, kinkiety czy inne lampy sufitowe. Jak więc wybrać lampy do salonu? Ile trzeba wydać pieniędzy na nowe oświetlenie i czy opłaca inwestować się w specjalistyczne oprawy świetlne? Zobaczcie nasz tekst i dajcie znać, w komentarzu jakie lampy polecacie do salonowych wnętrz.

Lampy wiszące

Zacznijmy od lamp wiszących, które bardzo ciekawie mogą podzielić przestrzeń salonową za pomocą światła. Dobrym przykładem na ciekawe urządzenie nowoczesnego wnętrza  będą loftowe lampy wiszące z ogromnymi, kolorowymi kloszami. W zależności od długości kabla możemy dostosować je do naszych potrzeb. Świetnie np. wyglądają nad stołem jadalnianym, gdzie tworzą bardzo ciepłą atmosferę. Niektórzy stosują bardziej rozproszone i mniejsze lampy punktowe z jedną żarówką w każdej z nich. Ja uważam, że jest to zbyt dużo pracy jak na efekty. Dużo efektowniej wyglądają większe lampy o sporej mocy świetlnej.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest chyba żyrandol. Większość z nas kojarzy żyrandole z ogromnymi, kryształowymi lampami, jednak obecnie na rynku mamy do czynienia z renesansem minimalistycznych wzorów – często z wykończeniem metalowym i drewnianym. Warto pochylić się nad nowym wzornictwem.

Plafony i kinkiety uzupełniają główne źródło światła

Plafony i kinkiety to świetne uzupełnienie głównego źródła światła. Jeśli mamy np. żyrandol z 8 żarówkami, ale chcemy doświetlić jedną z części pokoju, to świetnie sprawdzą się eleganckie kinkiety montowane na ścianie. Co więcej, nie muszą to być świecznikowe i staromodne modele, tylko nowoczesne, geometryczne kształty zgodne z najnowszymi trendami.

Lampy stojące

Lampy stojące to także niesamowite uzupełnienie w salonie. Moim osobiście ulubionym pomysłem na lampy stojące w salonie jest zakup loftowych, eleganckich i metalowych lamp podłogowych, których duży klosz zapewni świetne doświetlenie na jednym z foteli czy kanapie. Lampa tutaj jest pewną wariacją świetlną, kiedy nie chcemy mieć głównego oświetlenia włączonego. Samotna lampa do czytania świetnie się sprawdzi i będzie tworzyć wyjątkowy nastrój w salonie. Podobnym rozwiązaniem może być kupno lampki na stolik – w podobnym stylu, jednak mniejszej. Zaletą metalowych i połyskujących lamp stojących jest to, że pasują niemalże do każdej stylistyki.