Fotowoltaika i magazyny energii- czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna może w pełni zaopatrzyć dane gospodarstwo w prąd, problem polega jednak na tym, że prąd jest nam potrzebny także wtedy, kiedy ona nie pracuje- np. w nocy. Z kolei w dzień możemy nie potrzebować aż tak dużej ilości energii- nie będąc więc w stanie jej zużyć powstaje nadwyżka. Jest jednak sposób na to, aby sobie z tym poradzić decydując się na panele fotowoltaiczne w ramach systemu off- grid. Wówczas, nie dokonujemy już wymiany z elektrownią w formie sprzedaży nadwyżki i kupna energii wtedy, kiedy panele nie produkują dla nas energii. W systemie off-grid jesteśmy samowystarczalni magazynując sobie energię, którą wyprodukowały dla nas panele. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest magazyn energii i w jaki sposób dobrze go dobrać?

Wchodząc na stronę https://elektromasters.com.pl/fotowoltaika-warszawa/ uzyskamy więcej informacji o tym, jak funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna i na czym polega działanie instalacji wraz z zakupionym magazynem energii. Wykonawcą takich projektów jest firma Elektromasters. Tak naprawdę kluczowe jest to, aby z jednej strony wybrać wydajny magazyn energii dobrej jakości, a z drugiej taki magazyn, który będzie w pełni odpowiadał na nasze zapotrzebowanie na energię. Tylko w takiej sytuacji można uzyskać niezależność energetyczną opierając się o własny system pozyskiwania energii odnawialnej.

 

  • Określając to, jaki będzie nam potrzebny magazyn energii należy wziąć pod uwagę moc urządzeń, z których docelowo będziemy korzystać, a także konieczne jest określenie czasu, w którym instalacja nie będzie pracować, a kiedy możemy chcieć skorzystać ze zgromadzonej energii.
  • Kupno magazynu energii zwiększa autokonsumpcję energii przez gospodarstwo. Jest to rozwiązanie bardziej opłacalne, gdyż w przypadku systemu on-grid, gdzie odsprzedajmy nadwyżki prądu i kupujemy prąd, kiedy go potrzebujemy- zawsze tracimy kupując drożej i sprzedając taniej.
  • W przypadku posiadania magazynu energii zyskujemy ogromną niezależność. Dotyczy ona ewentualnych przerw w dostawach prądu z elektrowni, ale i niedogodności, jakie często są związane z obciążeniem sieci energetycznej.
  • Akumulator nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale ze względów praktycznych- powinien on być zamontowany wewnątrz budynku. W przeciwnym razie na jego pracę mogą mieć wpływ warunki atmosferyczne. Wpływa to na wydajność pracy akumulatora, ale też na jego żywotność.
  • Magazyny energii są objęte długoletnią gwarancją. Jest to zazwyczaj okres 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *