Keramzyt ogrodniczy – w jaki sposób wybrać najlepsze rozwiązanie?

Keramzyt ogrodniczy można dodać do podłoża i zapewnia on dostęp powietrza do systemu korzeniowego.  Musimy pamiętać, że różnego rodzaju kruszywa wykorzystywane są w ogrodnictwie od wieków. Niemniej, produkt tego rodzaju coraz częściej jest wykorzystywany. Chociaż keramzyt z pozoru wygląda jak kuleczki, to mogą być one wykorzystywane do upraw domowych roślin i roślin ogrodowych.

Zastosowanie keramzytu ogrodniczego takiego jak https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/ gwarantuje napowietrzenie i spulchnienie ziemi. Można go również mieszać z podłożem wykorzystywanym do sadzenia i przesadzania roślin doniczkowych, ale również do roślin sadzonych w gruncie.

Co to jest keramzyt i do czego służyć?

Keramzyt jest w postaci porowatych i lekkich kuleczek, które są otoczone twardą skorupką, powstającą w procesie wypalania gliny. Keramzyt ze względu na temperaturę około 1200 stopni Celsjusza jest substancją zneutralizowaną pod kątem wszelkiego rodzaju substancji organicznych. Keramzyt ogrodniczy pozostaje wolny od patogenów, co wpływa na zdrowotność roślin. To uniwersalne kruszywo, wykorzystywane w ogrodnictwie.

Jakie są podstawowe zastosowania keramzytu?

Wśród ważnych właściwości keramzytu należy wymienić również objętość chemiczną. Substancja ta nie wchodzi w reakcję z żadnymi substancjami, mogącymi dostać się do gleby. Keramzyt budowlany nie reaguje z kwasami humusowymi i nawozami. Co więcej, samodzielnie nie przyczynia się również do zmiany pH gleby, co sprawia, że może być on wykorzystywany przy uprawie roślin preferujących zasadowe podłoże, a także roślin kwasolubnych. Biorąc pod uwagę budowę produktu, nie doprowadza on do absorbowania żadnych składników pokarmowych z nawozów, co doprowadza do tego, że nie kumuluje zasolenia w glebie, nie ulega rozkładowi mikrobiologicznemu. Produkt nie traci swoich właściwości nawet z upływem lat, co doprowadza do tego, że keramzyt może być wykorzystywany wielokrotnie. Keramzyt budowlany ze względu na wypalanie w wysokiej temperaturze pozostaje odporny na działanie grzybów i pleśni. Zmniejsza to ryzyko infekcji dla roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *