Jak wygląda budownictwo mieszkaniowe w Krakowie?

Kraków od lat należy do czołówki polskich miast, w których prężnie rozwija się nowe budownictwo mieszkaniowe. Deweloperzy w Krakowie chętnie inwestują w nowe przedsięwzięcia, gdyż miasto pod Wawelem to atrakcyjne miejsce przyciągające nie tylko turystów, ale także dynamicznie rozwijający się rynek pracy.

Według portali zajmujących się rynkiem pierwotnym w Krakowie jest obecnie ponad 150 inwestycji, z czego większość znajduje się poza ścisłym centrum miasta. Najwięcej nowych mieszkań powstaje w północnych dzielnicach Krakowa, takich jak Bronowice, Prądnik Biały i Czerwony oraz w Mistrzejowicach. Popularne jest również Podgórze oraz Łagiewniki.

Mieszkania na nowych osiedlach charakteryzują się w większości przypadków niewielką powierzchnią, nie przekraczającą stu metrów kwadratowych. Najniższe ceny za metr kwadratowy wynoszą niecałe 4 tysiące złotych i występują w nieruchomościach położonych w okolicach Podgórza. Najwięcej trzeba zapłacić za apartamenty i mieszkania w ścisłym centrum Krakowa, w tym na Starym Mieście. W tych miejscach trzeba się liczyć z cenami wynoszącymi nawet 10000 zł za metr kwadratowy.

Nowe mieszkania w Krakowie wciąż powstają i wydaje się, że coraz większa liczba osób będzie mogła w najbliższym czasie spełnić swoje marzenie o własnym lokum w jednym z najpiękniejszych polskich miast.

Czy warto zamieszkać na przedmieściach?

Osoby szukające dla siebie nowego domu w pierwszym rzędzie zwracają uwagę na dwa czynniki: cenę nieruchomości oraz jej lokalizację. Nowe mieszkania w Krakowie znajdziemy zarówno w centrum, jak i w dalej położonych dzielnicach, przy czym ta druga lokalizacja jest zdecydowanie bardziej przystępna cenowo.

Jednak dla większości nabywców przedmieścia wydają się mniej atrakcyjne od centrum. Czy słusznie?
Mieszkania na nowych osiedlach mają szereg zalet. Największą z nich jest oczywiście niższa cena samego lokalu, ale przeprowadzka na przedmieścia oznacza również mniejsze koszty eksploatacyjne. Wydaje się mniej pieniędzy na czynsz oraz na codzienne sprawunki, bo sklepy na przedmieściach z reguły są tańsze od tych zlokalizowanych w centrum. Argumentem za mieszkaniem na przedmieściach jest też wyższy poziom bezpieczeństwa oraz lepsze warunki do wychowywania dzieci.

Deweloperzy w Krakowie projektują takie osiedla, które spełniają wszystkie oczekiwania przyszłych lokatorów. Nie zwraca się już uwagi wyłącznie na same mieszkania, ale również na całe otoczenie bloku. Na nowych osiedlach jest miejsce na wygodne parkingi dla mieszkańców, bezpieczne place zabaw, tereny rekreacyjne dla dorosłych. Dba się także o to, by na przedmieściach nie zabrakło sklepów, placówek medycznych, banków czy dostępu do komunikacji miejskiej.