Zarabianie na nieruchomościach

Pośrednictwo w wynajmie lub sprzedaży powierzchni w nieruchomościach, czy też całych budynków zawsze uważane było za bardzo dochodowe zajęcie. Często jednak o powodzeniu takiego biznesu decydują okoliczności, na które przedsiębiorca ma niezbyt wielki wpływ.

Znaczącą rolę nierzadko odgrywają znajomości i kontakty, jakie posiada biznesmen-pośrednik. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której developer buduje powierzchnie biurowe do wynajęcia i poszukuje firmy, która zapewni mu pełne obsadzenie świeżo wybudowanego budynku. Konkurencja na rynku biur nieruchomości jest w każdym mieście bardzo duża, dlatego wczesna informacja o nowej inwestycji daje ogromne szanse na załapanie dobrego zlecenia. Taką informację natomiast często zdobywa się poprzez znajomości. Wiele wiąże się także specyfiką lokalnego rynku, gdyż np. biura do wynajęcia w Krakowie stanowią bardzo duży procent całego rynku wolnych nieruchomości. Przy takich operacjach problem stanowi fakt, że marże za pośrednictwo są natomiast niezbyt wygórowane, dlatego właściciel biura musi ratować swój budżet z innych źródeł. Najczęściej jest to więc wynajem lokali użytkowych pod handel i usługi czy sprzedaż mieszkań od developera i osób prywatnych.

Żeby dobrze odnaleźć się w tej gałęzi usług trzeba ciągle trzymać przysłowiową rękę na pulsie, gdyż okazja do sowitego zarobku może przytrafić się dosłownie w każdej chwili. W innym wypadku nie mamy czego szukać w tym biznesie.