wyroby stalowe

Właściwości prętów i drutów stalowych, a także innych wyrobów ze stali

Wyroby stalowe w praktyce stanowią bardzo rozległą grupę różnych produktów, do których można na przykład zaliczyć pręty stalowe, a także równie często wykorzystywane druty stalowe. Bardzo często elementy te stają się produktami do wykonywania większych inwestycji budowlanych, mogą nawet posłużyć do zbrojenia betonu, ale też do wykonywania krat pomostowych, ogrodzeń czy części do maszyn produkcyjnych. Pręty mogą jednak w praktyce występować w różnych wersjach, a pierwszą ważną cechą, która je różnicuje jest chociażby ich przekrój. Wielkość prętów oraz ich klasa wytrzymałości może zostać idealnie dostosowana do potrzeb.

Podział i charakterystyka prętów

Przekrój to nic innego jak kształt takiego prętu, który jest łatwy do rozróżnienia niemalże od razu. Za pewne dobrze są nam znane pręty okrągłe, poza tym można również stosować pręty kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne. Każdy z tych rodzajów lepiej sprawdzi się do konkretnego zastosowania. Dodatkowe oznaczenia konkretnych produktów mówią o ich grubości czy długości, ale też o liczbie wskazującej na zwartość węgla, możliwości wykorzystywania konkretnych prętów do spawania czy też wzbogaceniu składu o dodatkowy stop manganu. W efekcie, poszczególne pręty mogą posiadać różną klasę wytrzymałości, którą określa się poprzez liczbę przy parametrze oznaczonym literą „A”. Więcej informacji na temat rodzajów oferowanych prętów może nam dostarczyć Dumat– ich renomowany producent. Większe ilości tego typu wyrobów zawsze można kupić na indywidualne zamówienie lub w ramach stałej, cyklicznej współpracy z producentem.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych wyrobów?

Pręty można stosować zarówno we wnętrzach budynków jak i mogą być stosowane na zewnątrz. W tym drugim przypadku doskonale sprawdzają się wyroby, które są poddawane procesowi ocynkowania ogniowego. W połączeniu z kratownicami często znajdują zastosowanie w budownictwie, a w szczególności ceniona jest ich bardzo długa żywotność. Szczególnym rodzajem prętów są tak zwane płaskowniki, czyli pręty, które posiadają kształt prostokątny. Powszechnie wykorzystuje się je do tworzenia krat pomostowych, a także bram oraz przęseł ogrodzeniowych.

Co odróżnia drut od prętu? Tutaj warto wiedzieć, że nazewnictwo wprost odnosi się do grubości przekroju poprzecznego tychże elementów. Wyroby o mniejszym przekroju są określane jako druty, a te grubsze to pręty. Dwoma najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi technologiami produkcji prętów jest ich walcowanie lub też produkowanie jako drut ciągniony. W pierwszym przypadku chodzi o użycie specjalnej maszyny, którą nazywa się walcarką i która pozwala na nadanie prętom pożądanego kształtu przez rozciąganie i kształtowanie wzdłużne. W drugim przypadku stosuje się ciągadło, czyli otwór w narzędziu poprzez który przeciągany jest materiał, aby uzyskać pożądany kształt prętu. Poprzez taki sposób produkcji można uzyskać naprawdę wysoką jakość wyrobów, a ewentualne niedociągnięcia mogą zostać poddane dodatkowej obróbce, na przykład poprzez szlifowanie powierzchni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *