Wentylacja mechaniczna a smog – czyli jak cieszyć się czystym powietrzem we własnym domu?

Najczęściej stosowana odgórnie wentylacja w naszych mieszkaniach nie jest w stanie ochronić nas przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza pochodzącego z zewnątrz. Wręcz przeciwnie. Wdychamy je, ponieważ właśnie w taki sposób wentylujemy nasze mieszkanie. Czym to jest spowodowane, jak temu zaradzić i dlaczego pomóc nam może zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła? O tym w dzisiejszym artykule.

Wentylacja grawitacyjna a smog

Wentylacja, z którą najczęściej mamy do czynienia w naszych mieszkaniach w żaden sposób nie chroni nas przed smogiem. Zanieczyszczone powietrze to w dzisiejszych czasach nasza codzienność, z którą musimy się borykać po wyjściu z domu. Niestety, ale często nie mamy możliwości zamontowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w związku z czym okazuje się, że nawet własne mieszkanie nie może być dla nas azylem.

 

Wentylacja grawitacyjna, która działa na zasadzie różnicy ciśnień, wypycha ciepłe, zużyte powietrze kanałami wentylacyjnymi a pobiera ‘’świeże’’ powietrze z zewnątrz poprzez nawiewniki w oknach i wszelkie nieszczelności. Łatwo wobec tego wyobrazić sobie jakim powietrzem oddychamy w domu, mieszkając w mieście, w którym panuje smog, albo nawet mając dom obok sąsiada palącego śmieci w kominku.

 

Dlaczego właśnie wentylacja mechaniczna? 

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż nowej wentylacji w domu, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Oczywiście nie za każdym razem mamy możliwość, aby się w nią zaopatrzyć. Najłatwiej jest zamontować ją w nowo budowanym domu wolnostojącym. Dlaczego okazuje się ona zbawienna dla naszego samopoczucia, a nawet zdrowia i życia?

 

Wentylacja ta za pomocą specjalnych wiatraczków zasysa nowe powietrze z zewnątrz i wypuszcza zużyte powietrze z domu. Już dzięki temu działa więc lepiej niż wentylacja grawitacyjna. Zapewnia bowiem ciągłą wymianę powietrza, niezależną od pogody, jaka panuje za oknem. Latem nie musimy specjalnie otwierać okna, po to, aby przewietrzyć dom. Co jednak najważniejsze, jeśli decydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, to tym samym zapewniamy sobie oddychanie świeżym, czystym, pozbawionym smogu powietrzem.

 

Wentylacja mechaniczna a smog – jak to działa?

Jeśli mamy w domu wentylację z rekuperacją, to możemy żyć spokojnie, smog nam niestraszny. Mechanizm ten polega na przepływie powietrza zarówno nawiewanego, jak i wywiewanego przez rekuperator. Zamontowane w nim filtry sprawiają, że powietrze się oczyszcza. Dodatkową funkcją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła… jest właśnie odzyskiwanie ciepła! Dzięki temu płacimy mniej za ogrzewanie zimą i cieszymy się czystym powietrzem cały rok.

 

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie przepuszcza smogu?

To ile i jakie zanieczyszczenia zostaną zatrzymane w rekuperatorze, zależy od zamontowanego w nim filtra. Odpowiadając na pytanie: tak, jak najbardziej – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zatrzymuje smog, który nie przedostaje się do naszych domów. Wynika to z faktu, iż wszelkie pyły, które tworzą smog właśnie, zatrzymują się na filtrze. Aby więc cieszyć się czystym powietrzem w domu, a w konsekwencji zdrowiem i dobrym samopoczuciem, powinniśmy zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperacją..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *