Projekty wnętrz z kamieniem dekoracyjnym — pomysły i inspiracje

Podobnie, jak i w wielu innych dziedzinach życia, tak i w aranżacji wnętrz od pewnego czasu widać wyraźny zwrot w stronę natury. Nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać projekty wnętrz uwzględniające kamień dekoracyjny, zarówno naturalny, jak i ozdobne imitacje. Stanowi on jeden z najciekawszych materiałów do wykańczania pomieszczeń, zachwycając różnorodnością faktur, kolorów i odcieni. Jednocześnie nie wymaga zastosowania na całych ścianach czy podłogach, już niewielkie elementy potrafią bowiem zupełnie zmienić wizerunek pomieszczenia. Oto zbiór pomysłów i inspiracji do wykorzystania kamieni dekoracyjnych we własnym mieszkaniu.

Jaki kamień dekoracyjny do projektu wnętrza wybrać?

Swoją rosnąca popularność kamienie dekoracyjne w dużej mierze zawdzięczają swojej szlachetności, zarówno pod względem wyglądu, jak i materiału. Niegdyś stosowano przede wszystkim kosztowne płyty kamienne, głównie z kamienia naturalnego, jednak obecnie w biurach projektowania wnętrz proponuje się także kamienne okładziny ścienne, cienkie kamienne płytki, a także fornir kamienny oraz spieki kwarcowe. Który z kamieni wybrać? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Projekty wnętrz z kamieniem naturalnym są oczywiście niezwykle stylowe i eleganckie, jednak jest to materiał drogi. Na szczęście obecne imitacje są naprawdę bardzo dobre jakościowo, wizualnie nie odbiegają więc szczególnie od swoich naturalnych odpowiedników.

Projekty wnętrz z kamieniem naturalnym

Bez wątpienia najbardziej efektowne są projekty wnętrz z kamieniem naturalnym. Zachwyca on swoją szlachetnością, niepowtarzalną fakturą, a także wyjątkową wytrzymałością i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych oraz uszkodzeń. Do najchętniej wybieranych kamieni naturalnych należą marmur, granit, piaskowiec, trawertyn i łupek. Choć niezwykła struktura kamienia i niepowtarzalny efekt wizualny są warte zachodu, decydując się na projekt wnętrza z naturalnymi kamieniami warto mieć na uwadze, że jest on materiałem wymagającym, który potrzebuje odpowiedniej konserwacji i pielęgnowania.

Imitacje kamienia naturalnego w projektach wnętrz 

Alternatywą dla kamieni naturalnych są dekoracyjne płytki ścienne wykonane z betonu lub gipsu, które rewelacyjnie imitują naturalne kamienie. Z reguły naśladują one fakturą kamienie elewacyjne z wapienia lub piaskowca. Jeszcze inną propozycją, coraz częściej pojawiającą się w ofertach biur projektowania wnętrz są okładziny, powstałe z kamienia, nazywane spiekami kwarcowymi oraz fornirami kamiennymi. Pierwsze z nich powstają poprzez połączenie skruszonych skał granitowych, glinek, pigmentów i iłów łupkowych, które uformowane w płytki są następnie barwione. Forniry produkuje się z kolei poprzez nałożenie i naklejenie na elastyczną powierzchnię płatów z piaskowca lub łupku o grubości około 1,5 cm.

Projekty wnętrz z kamieniem dekoracyjnym do różnych pomieszczeń

Kamienie dekoracyjne oraz naturalne są chętnie wykorzystywane w projektach wnętrz, znajdując zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny salonu, najczęściej używany do ozdobienia ściany za kanapą lub kącikiem telewizyjnym. Dzięki swojej wytrzymałości kamień z powodzeniem może być stosowany także w łazience, sprawiając, że staje się ona miejscem niezwykle wyszukanym i eleganckim. Również w projektach wnętrz kuchni i jadalni kamień znajdzie zastosowanie, zdobiąc, chociażby jedną ze ścian, czy też ladę barową. Właściwie nie ma pomieszczenia, w którym kamień wyglądałby źle, jest bowiem stylowym elementem wykończenia także w sypialni, gabinecie, czy korytarzu, a jedyne, o czym bezwzględnie należy pamiętać to umiar i ostrożność w doborze pozostałych elementów dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *