Kominki gazowe – o czym należy pamiętać, aby były bezpieczne?

Kominek gazowy to bardzo dobre rozwiązanie do domu. Posiada wszystkie zalety tradycyjnego komika, nie wymaga również stałej obsługi, uzupełniania opału oraz oczyszczania z popiołu, co daje mu dodatkową przewagę. Jest dużo bardziej bezpieczny, co nie oznacza jednak, że można zapomnieć o zasadach prawidłowego użytkowania. Co zrobić, aby korzystanie z kominka gazowego było całkowicie bezpieczne?

Szczelna instalacja jest najważniejsza

Obecnie kominki gazowe (https://kominkiznorwegii.com/oferta/kominki-gazowe/) są zasilane gazem LPG z butli albo gazem ziemnym z sieci przesyłowej. Po podłączeniu systemu do sieci gazowej instalator musi sprawdzić szczelność wszystkich połączeń za pomocą specjalnego czujnika. W przypadku stwierdzenia przecieków zawór odcinający dopływ gazu powinien zostać zamknięty. Należy wtedy jeszcze raz przeprowadzić montaż poszczególnych elementów systemu.

Tylko prawidłowo wykonana instalacja będzie bezpieczna, dlatego sprawdź czy osoba, która ją wykonuje, posiada wszystkie niezbędne kwalifikacje. Jeśli chcesz, możesz też zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenia w postaci czujników stężenia gazu oraz czadu. Warto to zrobić – będziesz miał podwójne zabezpieczenie, przez co poczujesz się spokojniej.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami

Kominki gazowe muszą przejść przynajmniej jeden przegląd serwisowy w ciągu roku przez osobę, która posiada specjalne uprawnienia do kontroli urządzeń gazowych. Najlepiej taki przegląd zrobić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, nawet jeśli był on robiony tuż po zakończeniu poprzedniego.

Tylko wtedy będziesz miał pewność, że stan całej instalacji jest odpowiedni, co zagwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie.

Sprawdź certyfikat przed zakupem

Jeśli jesteś jeszcze przed zakupem kominka gazowego, koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model posiada specjalny certyfikat CE. Świadczy on o tym, że kominek przeszedł szereg testów, które pozwalają wyeliminować potencjalne zagrożenie. Jest więc bezpieczny dla zdrowia domowników oraz przyjazny dla środowiska.