Kaloryfer, panel grzewczy czy ogrzewanie podłogowe?

W jaki sposób ogrzewać dom? To zasadnicze pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każdy inwestor już na etapie planowania domu. W zależności od wybranej metody architekt zaplanuje bowiem odpowiednie rozwiązania. Odpowiadając sobie na pytanie w jaki sposób ogrzewać dom trzeba zdecydować się nie tylko na kwestie tego, czy będzie to piec węglowy, gazowy, kolektor słoneczny czy ogrzewanie na prąd, ale także trzeba zastanowić się nad urządzeniami końcowymi systemu grzewczego, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będą to tradycyjne grzejniki, system ogrzewania podłogowego czy panele grzewczy. Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla projektu domu, ale też ma znaczenie podczas aranżacji wnętrz.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach są kaloryfery. Grzejniki montuje się na ścianach, najczęściej pod parapetami okiennymi. Od ich długości zależy moc grzewcza. Innymi słowy im większe pomieszczenie, tym dłuższy powinien być grzejnik. Ewentualnie można zdecydować się na rozwiązanie składające się z dwóch krótszych połączonych płyt lub zamontować dwa zupełnie niezależne grzejniki.

Alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów jest ogrzewanie podłogowe. Jest to system rur prowadzonych pod podłogą, w których krąży ciepła woda ogrzewając podłogę a z nią także powietrze w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie często stosuje się w łazienkach, gdzie stąpanie bosymi nogami po zimnych płytkach nie jest szczególnie przyjemnym doznaniem oraz w kuchniach. Płytki podłogowe to jeden z tych materiałów, który umożliwia prowadzenie ogrzewania podłogowego, jednak nie każde pokrycie podłogi nadaje się do zastosowania podłogówki. Nie można jej poprowadzić pod parkietem, nie wszystkie rodzaje paneli są też do tego odpowiednie. Ogrzewanie podłogowe to też ciekawy pomysł na ogrzanie salonu czy sypialni.

Panel grzewczy do łazienki to innowacyjna alternatywa dla przedstawionych powyżej możliwości. Panele są bardzo cienkie, nie zajmują wiele miejsca. Działają w oparciu o energię elektryczną muszą być zatem umieszczone w pobliżu gniazdka elektrycznego. Takie rozwiązania na polskim rynku proponuje przedsiębiorstwo Termoplaza. Panele zamieniają prąd w promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty i ludzi w pomieszczenia, a nie powietrze. Dzięki czemu w mieszkaniu znacznie szybciej robi się ciepło. Panele grzewcze można zamontować na ścianie na dowolnej wysokości, można je też zainstalować na suficie, co jest ciekawym i nietypowym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *