Budowanie całej sieci wodociągowej oraz przyłączy do gospodarstw

Jest to szeroko zakrojone działanie, dzięki któremu poszczególne gospodarstwa mogą mieć dostęp do bieżącej wody, a także mogą w efektywny sposób odprowadzać ścieki. Rozbudowa sieci metodą tradycyjną jest jednak bardzo czasochłonna i oznacza konieczność przekopania całego terenu, w którym wyznaczono umieszczenie rurociągów oraz innych, niezbędnych elementów systemu. Jak się jednak okazuje, zarówno budowa sieci wodociągowej, jak i poszczególnych przyłączy, może odbywać się bez większych wykopów, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości maszyn. Oczywiście, wykorzystanie tradycyjnych metod nadal cieszy się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć także o tym, że możliwe jest zastosowanie metody bezwykopowej przewiertu sterowanego, na odcinkach o długości do 200 m.

 

Budowa przyłącza- od czego zacząć?

 

Aby takie przyłącze mogło powstać, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie całej dokumentacji projektowej, która dokładnie określa jego umiejscowienie, sposób prowadzenia robót, a także definiuje wszelkie niezbędne parametry używanych do wykonania przyłączy materiałów. Dlatego też można nazwać takie działania wieloetapowe, bo już samo przygotowanie dokumentacji wymaga czasu i pracy specjalisty. Projekt musi zostać opracowany przez osobę, która posiada do tego celu specjalne uprawnienia.

 

Na czym polega sterowany przewiert horyzontalny a czym jest wiercenie poziome?

 

Bez wątpienia jest to jedna z najnowocześniejszych technik wykonywania takiego przyłącza, wykonywana chociażby przez przedsiębiorstwo Terlan. Aby taki przewiert był możliwy, konieczne jest posiadanie specjalnej maszyny, której zadaniem jest wciąganie poszczególnych odcinków rur bezpośrednio pod ziemię, bez konieczności wykonywania przekopów tradycyjnych. Dzięki zastosowanej technologii i możliwości łączenia poszczególnych rur polietylenowych, można wykonywać dłuższe odcinki przyłączy, nawet takie, które mają długość kilkuset metrów. Z kolei wiercenie poziome można zastosować na odcinkach, których długość nie jest większa niż 30 m. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta technologia jest bardziej czasochłonna, ale też charakteryzuje się dużą dokładnością. W przypadku zastosowania każdej z maszyn, jaka umożliwia wykonanie robót bez konieczności przeprowadzania na całej długości wykopów, zawsze mamy określone, jakiej średnicy rury mogą zostać wprowadzone pod ziemią przez daną maszynę, a także mamy od razu zdefiniowane, jak długie mogą być poszczególne, jednorazowe odcinki takiej sieci. Wszystkie inne, szczegółowe informacje powinny zostać uwzględnione w dokumentacji projektowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *